You are currently viewing Transport ponadgabarytowy – czy wymaga pilotażu i na czym on polega?

Transport ponadgabarytowy – czy wymaga pilotażu i na czym on polega?

Transport ładunków jest sporym przedsięwzięciem pod względem logistycznym. Staje się on szczególnym wyzwaniem, zwłaszcza gdy w grę wchodzi przewóz ponadgabarytowy. Wymaga on nie tylko znajomości przepisów, odpowiednich pozwoleń, wykwalifikowanej kadry, ale także zorganizowania specjalistycznego pilotażu drogowego.

Transport ponadgabarytowy – czym jest?

Transport ponadgabarytowy opisywany jest również innymi nazwami – nienormatywny, ponadnormatywny czy wielogabarytowy. Każde z tych określeń odnosi się do przewozu ładunków, które przekraczają wymiarami, bądź masą określone w przepisach normy. Są one zebrane w ustawie o ruchu drogowym i wystarczy, aby jeden parametr był większy, niż się dopuszcza. Już wtedy mówi się o ładunku ponadgabarytowym. Ponadto można o nim mówić w momencie, kiedy nacisk osi pojazdu lub zespołu pojazdów przekracza określone dla danej drogi normy – z ładunkiem albo bez niego.

Transport ponadgabarytowy dotyczy pojazdów, gdy przekraczają dowolną wielkość:

  • 16 metrów całkowitej długości
  • 2,5 metra szerokości
  • 4 metry wysokości
  • 42 tony ciężaru (wliczając także wagę paliwa oraz kierowcy)

Najczęściej transport ponadgabarytowy występuje, gdy przewożone są sprzęty budowlane, maszyny rolnicze, konstrukcje przemysłowe, hale czy magazyny bądź urządzenia wykorzystywane na halach produkcyjnych.

Na czym polega pilotaż drogowy?

Gdy w grę wchodzi transport ponadgabarytowy, konieczne jest zorganizowanie pomocy wykwalifikowanego pilota drogowego będącego w nieustannym kontakcie z kierowcą. Jego zadania są jasno określone – musi zapewnić odpowiednią organizację przejazdu, która będzie odpowiadać na warunki drogowe i zapewni maksymalne bezpieczeństwo ruchu. Jeśli dochodzi do wypadku z udziałem pojazdu nienormatywnego, wtedy pilot jest zobowiązany do zadbania również o to miejsce.

Aby pilotaż odbywał się zgodnie z przepisami, osoba musi poruszać się pojazdem, którego masa całkowita nie przekroczy 3,5 tony – przy czym nie może być nim motocykl. Również i on powinien być specjalnie przygotowany poprzez oznakowanie tablicą z napisem PILOT. Na niej także umieszcza się informację o największej szerokości pojazdu, który jest pilotowany. Dodatkowo w także pilotażu potrzebne są dwa światła błyskowe w kolorze żółtym.

Przewóz ładunków ponadgabarytowych i usługi spedycyjne

Aby transport ponadgabarytowy został dopuszczony do ruchu drogowego zgodnie z obowiązującymi przepisami, musi otrzymać on specjalne pozwolenia. Są one podzielone na 7 kategorii, spośród których ich ważność może trwać 1, 6, 12 albo 24 miesięcy. Wydaje je odpowiedni organ – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad bądź starosta. Bez tych uprawnień przejazd drogami publicznymi jest niemożliwy.

Bardzo ważne jest zadbanie także o pozostałe usługi spedycyjne, które mogą być niezbędne w trakcie przejazdu. Zalicza się do nich m.in. optymalny dobór środków transportu, zaplanowaną trasę pojazdu, która uwzględnia ograniczenia, zwężenia, wysokość pod mostami itp. oraz wspomnianą już pomoc pilota transportu ponadgabarytowego. Z uwagi na poziom skomplikowania organizacji takiego przewozu, bardzo ważne jest, by zdecydować się na wsparcie profesjonalnej firmy spedycyjnej, która kompleksowo zajmie się całym procesem.