You are currently viewing Spedycja morska – co warto o niej wiedzieć? Dlaczego wybrać transport morski?

Spedycja morska – co warto o niej wiedzieć? Dlaczego wybrać transport morski?

Branża TSL niezmiennie przeżywa swój rozkwit i daje bardzo szerokie pole do manewru, by móc dostarczyć bądź importować dowolny towar z każdego zakątka świata. Może się to odbywać nie tylko drogą lądową czy lotniczą, ale także morską. Warto wiedzieć, na czym dokładnie polega fracht morski i jak wygląda ten proces krok po kroku.

Na czym polega spedycja morska?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że około 70% wysyłek oraz dostaw handlowych na całym świecie, które dotyczą obrotu międzynarodowego, odbywają się właśnie drogą morską. To najpowszechniejsza od lat gałąź spedycji, która umożliwia przeprowadzanie operacji transportowo-importowych w dowolnym miejscu na świecie. Towary przewożone są na dedykowanych do tego statkach handlowych, do których należą kontenerowce, drobnicowce, chłodnie i tankowce. Za sprawą różnorodności typów statków możliwe jest zorganizowanie dowolnego transportu – zarówno pod względem rozmiaru, jak i struktury, masy czy kubatury. To ogromny atut, który wpływa na popularność spedycji morskiej. Dodatkowo jest ona opłacalna, ponieważ koszty ponoszone w związku z nią są stosunkowo niskie w porównaniu z pozostałymi rodzajami.

Spedycja morska – jakie są jej rodzaje?

Biorąc pod uwagę konkretne kryteria, spedycję morską można podzielić na kilka rodzajów. Główny podział odbywa się pomiędzy frachtem morskim FCL a frachtem morskim LCL. Ten pierwszy to transport pełnokontenerowy. To rozwiązanie w sytuacji, gdy cały kontener jest przeznaczony dla jednego odbiorcy. Koszty są uwarunkowanie od wymiarów kontenera oraz od wielkości samego ładunku, który jest przesyłany. Z kolei drugi skrót oznacza transport drobnicowy. Dotyczy on wszelkich przesyłek, które są niewielkich wymiarów, nie zajmują całego kontenera i pochodzą od więcej niż jednego odbiorcy bądź nadawcy. Wtedy też towary gromadzone są w kontenerze i dalej transportowane do wielu punktów docelowych. Zatem przestrzeń kontenera jest dzielona na kilka osób.

Można mówić także o spedycji morskiej ładunków ciężkich bądź ponadgabarytowych. Wtedy też ładunek jest transportowany na pokład za pomocą specjalnych urządzeń, ponieważ jego ciężar i wielkość wykraczają poza kontener. Mogą to być różnorodne elementy budowli lądowych czy maszyn. Fracht morski obsługuje również transport pojazdów – zarówno osobowych, jak i ciężarowych. Statek musi posiadać odpowiednią przestrzeń na bezpieczne usytuowanie samochodów nawet w dużej ilości.

Poszczególne etapy spedycji morskiej

Decydując się na spedycję morską, warto znaleźć firmę, która pomoże w zorganizowaniu tego przedsięwzięcia, ponieważ jest ono wieloetapowe i wymaga odpowiedniego przygotowania. Początkowym krokiem w związku z frachtem morskim jest przeprowadzenie negocjacji i omówienie wykonywanego zlecenia. Chodzi o ustalenie konkretnych warunków, które będą zawarte w umowie. Powinno się jasno określić termin realizacji i płatności (także jej formę), a także szczegóły – koszt samego importu, opis wysyłanych towarów (ilość i typ) oraz termin załadunku. Należy dopilnować wszystkich zaleceń, które powinny być zgodne z INCOTERMS.

Następnie trzeba dokonać rezerwacji miejsca na statku handlowym. Chodzi o zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca na pokładzie oraz dobór kontenera. Istotne jest, by znaleźć taki kontener, który zmieści całe zlecenie i będzie przy tym jak najmniejszym obciążeniem finansowym. Kolejnym krokiem jest zorganizowanie transportu dowozowego, ponieważ dopłynięcie statku handlowego do portu nie jest ostatnim etapem w dostarczeniu ładunku do odbiorcy. Dlatego tak dużym wsparciem jest skorzystanie z pomocy firmy spedycyjnej. Ponadto spedytor organizuje wszelkie dokumenty i zajmuje się formalnościami, organizuje bezpieczny i zgodny z przepisami załadunek i przyjęcie towaru na pokład. Zapewnia również rozładunek w miejscu docelowym – również pod względem formalnym.