You are currently viewing Spedycja lądowa, morska, lotnicza – czym się różnią? Jaką wybrać?

Spedycja lądowa, morska, lotnicza – czym się różnią? Jaką wybrać?

Firmy, które działają na rynku międzynarodowym mogą otrzymać spore wsparcie dzięki prężnie rozwijanym usługom spedycyjnym. To działania interdyscyplinarne – pod samym hasłem spedycja zawarty jest szereg różnorodnych czynności, które umożliwiają sprawne organizowanie transportu ładunków. To proces, który uwzględnia zarówno kontakt z kontrahentami, jak i przygotowanie umów, dokumentacji czy samą kontrolę przewozów. Usługi te mogą być realizowane za pomocą jednego bądź kilku środków transportu. Warto wiedzieć, na jaki się zdecydować, aby wybór był jak najbardziej zadowalający i ekonomiczny.

Spedycja lądowa – przewóz w tradycyjny sposób

Jedną z najpowszechniejszych gałęzi transportu jest transport drogowy. To rozwiązanie niezwykle wszechstronne, dlatego też wykorzystywane jest w bardzo dużej ilości różnorodnych operacji logistycznych. Decydując się na spedycję lądową, można skorzystać z wielu środków przewozu towarów – wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Do wyboru są m.in. bus, chłodnia, izoterma, plandeka czy platforma.

Duży zakres możliwości załadowczych wpływa na uniwersalność właśnie tego środka transportu. Przy pomocy doświadczonej firmy spedytorskiej, możemy zorganizować go w naprawdę dowolne miejsce – w kraju i zagranicą. Spedycja lądowa pozwala na swobodne przewożenie ładunków zarówno ponadgabarytowych, jak i niebezpiecznych, paletyzowanych, wymagających obróbki termicznej czy płynnych. 

Spedycja morska – ekonomiczne rozwiązanie o dużym zasięgu

Osoby poszukujące najbardziej atrakcyjnego cenowo rozwiązania, mogą śmiało skusić się na wybór spedycji morskiej. To doskonały sposób na sprawny przewóz różnorodnych ładunków – nawet ponadgabarytowych. Zgodnie z samą nazwą – transport odbywa się drogą wodną poprzez morza oraz oceany z portu do portu. Mimo tego że nie jest to najszybszy sposób na przewóz, to nadal cieszy się sporym zainteresowaniem. Zdecydowanie wpływa na to ekonomiczność – stosunkowo niskie ceny przekonują wszystkie osoby wahające się nad sposobem przewozu ładunków. 

Spedycję morską dzielimy na transport morski krajowy, międzynarodowy i przybrzeżny. Spory zasięg jest ogromnym atutem tego rodzaju spedycji. Oczywiście trzeba mieć na uwadze pewne trudności jak np. ograniczoną liczbę miejsc w portach. Nie stanowi to jednak przeszkody, by transport morski słynął za jeden z najpopularniejszych. Statki są bardzo ładowne, a do tego umożliwiają przewóz różnorodnych towarów – żywności, ładunków drobnicowych czy nawet substancji lotnych bądź chemicznych.

Spedycja lotnicza – najszybszy rodzaj przewozu

Niewątpliwie najszybszym rozwiązaniem w kwestii przewozu ładunków jest spedycja lotnicza. Transport drogą powietrzną jest dedykowany tym osobom, dla których czas odgrywa kluczową rolę. Ma to znaczenie m.in. w transporcie transkontynentalnym. Oczywiście droga morska także pozwala na ekonomiczny przewóz towarów z kontynentu na kontynent, jednak w powolny sposób. W tym przypadku skorzystanie z samolotu jako ze środka transportu jest idealnym rozwiązaniem z jednoczesną gwarancją bardzo wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Nie jest to jednak wybór dla wszystkich osób. Spedycja lotnicza bowiem generuje najwyższe koszty związane z transportem.