You are currently viewing Na co zwracać uwagę przy transporcie drobnicowym?

Na co zwracać uwagę przy transporcie drobnicowym?

Bardzo popularnym rozwiązaniem w kwestii przewozu towarów jest transport drobnicowy. Mniejsze ładunki dostarczane są do punktu docelowego m.in. w kartonach czy na paletach. Często jest to ładunek częściowy w ramach transportu LTL. Wtedy przewoźnicy biorą odpowiedzialność za transport towarów, które pochodzą od różnych nadawców. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia organizacja i przygotowanie ładunków. W końcu ich niewielki rozmiar wymaga dużej ostrożności. Wyjaśniamy, na co zwracać uwagę w transporcie drobnicowym, by był on efektywny i bezpieczny.

Co oznacza transport drobnicowy?

Transport drobnicowy polega na dostawie małych partii towarów. Wykorzystywane są w tym celu takie jednostki ładunkowe jak skrzynie, kartony, worki, klatki, kosze, beczki, palety, bardzo często także kontenery. To ostatnie rozwiązanie jest powszechnie stosowane w kontekście transportu morskiego. Warto mieć na uwadze, że jest to tak naprawdę najpopularniejszy rodzaj transportu, a mimo to wiedza na jego temat bywa bardzo ograniczona. W związku z tym ładunek niekiedy jest niepoprawnie zapakowany i zabezpieczony, a także załadowany do pojazdu, co wpływa na jego bezpieczeństwo. Przygotowanie ładunku drobnicowego wymaga nieco więcej pracy, ponieważ jego niewielka waga sprawia, że jest on bardziej wymagający. 

Osoby, które najczęściej decydują się na korzystanie z transportu drobnicowego, to przedsiębiorcy z sektora MŚP, którzy wysyłają produkty w małych partiach. Dokonują tego zarówno na obszarze kraju, jak i poza nim. To także osoby, które dopiero stawiają pierwsze kroki w biznesie i szukają dla siebie najbardziej optymalnych rozwiązań.

Dopasowane opakowanie podstawowym zabezpieczeniem

Mówiąc o przygotowaniu ładunku drobicowego, zawsze trzeba zwrócić szczególną uwagę na zastosowane opakowania. To właśnie one są podstawą zabezpieczenia towaru. Chronią one nie tylko przed uszkodzeniami, ale także wpływem niekorzystych czynników środowiskowych. Ich odpowiedni dobór jest najważniejszą kwestią w procesie logistycznym. Opakowania muszą mieć regularne kształty, a ich charater powinien być dostosowany do cech towaru, czyli rodzaju tworzywa i podatności na ewentualne uszkodzenia. Dodatkowo należy dopasować je również do wagi oraz rozmiaru ładunku.

Dlaczego opakowania są tak ważne? Ponieważ produkty podzas składowania i samego przewozu są narażone na kilka zagrożeń. Przede wszystkim to zagrożenia mechaniczne, czyli różnorodne uszkodzenia zarówno ich, jak i zawartości. Ponadto występują niebezpieczne czynniki chemiczne czy biologiczne, gdzie do produktu przedostają się środki chemiczne, bakterie, grzyby, insekty. Źle zapakowane ładunki mogą także ulec zniszczeniom klimatycznym – pod wpływem deszczu, wysokich temperatur itp. Dodatkowo opakowania powinny upraszczać czynności takie jak załadunek, przeładunek i rozładunek, a także ułatwiać magazynowanie. Dlatego muszą one wskazywać zawartość, a także identyfikować zarówno nadawcę, jak i odbiorcę. 

Zabezpieczenie ładunku w trakcie przewozu

Bardzo ważną kwestią jest streczowanie palet, ponieważ zabezpieczona i zwarta całość jest łatwa do unieruchomienia. Dalej można zdecydować się na dowolne środki zabezpieczające, wśród których są kliny, listwy, odciągi czy pasy transportowe. Jednak aby przewóz był rzeczywiście bezpieczny i efektywny, należy pamiętać o przemyślanym rozłożeniu wszystkich towarów w dedykowanej do tego przestrzeni ładunkowej. Wartym uwagi rozwiązaniem jest wykorzystanie specjalnych mat antypoślizgowych, dzięki którym palety są nieruchome i bezpieczne pomimo dużej wagi. To prosty sposób i niezwykle tani. Źle rozmieszczony towar może doprowadzić do jego uszkodzenia, a nawet wyrzucenia na drogę czy nawet do wypadku.