You are currently viewing Magazyny wysokiego składowania – co to takiego?

Magazyny wysokiego składowania – co to takiego?

Magazyny odgrywają główną rolę w procesie przechowywania różnorodnego rodzaju towarów. Są one konieczne do sprawnego funkcjonowania takich gałęzi jak przemysł, transport oraz spedycja. W dzisiejszych czasach widać spore zapotrzebowanie na szczególny rodzaj magazynów – tzw. wysokiego składowania. Są one bardziej funkcjonalne niż te o małej kubaturze. W magazynach tych materiały mogą być przechowywane na wysokości większej niż 7,2 metra, a do ich obsługi potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Wyjaśniamy, czym są magazyny wysokiego składowania i co należy o nich wiedzieć.

Magazyn wysokiego składowania – czym jest?

W przepisach mówiących o bezpieczeństwie i higienie pracy, a także w Polskich Normach nie znajdziemy na chwilę obecną żadnej konkretnej definicji, która precyzowałaby, czym dokładnie jest magazyn wysokiego składowania. Jednak wyjaśnienie można znaleźć w rozmaitych opracowaniach dotyczących gospodarki magazynowej. Zgodnie z nimi, można uznać, że magazyn wysokiego składowania, czyli inaczej magazyn wysokoregałowy jest obiektem budowlanym, w którym przechowuje się towary na regałach o wysokości od 7,2 metra do ponad 50 metrów. Z uwagi na taką wysokość oraz pojemność, skonstruowane są one ze stali. Jest ona odpowiednio wytrzymała, by móc udźwignąć ciężar nawet setek tysięcy palet. Za sprawą takich właśnie rozmiarów zarówno konstrukcji, jak i samej powierzchni magazynu, oferuje on swoją pojemność.

W magazynach wysokiego składowania występują wielopoziomowe regały, a także specjalne rampy przeładunkowe. Dodatkowo wśród wyposażenia można znaleźć przenośniki, układnice, dźwignice regałowe. Najczęściej, aby usprawnić ich funkcjonowanie, wszystkie procesy są zmechanizowane oraz zautomatyzowane. Zintegrowany system komputerowy odpowiada za analizę tego, co jest na stanie magazynu.

Przepisy BHP w magazynie wysokiego składowania

Magazyn wysokiego składowania musi spełniać wymogi, które zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. W przepisach mówi się precyzyjnie o tym, jak należy zorganizować zarówno bezpieczną pracę, jak i jakie zasady transportu powinny obowiązywać w magazynie. Regulacje mówią, że:

  • regały w magazynach wysokiego składowania powinny być skonstruowane tak, aby miały zagwarantowaną wytrzymałość oraz stabilność, dzięki którym nie wystąpi ryzyko ich przewrócenia się
  • składowane towary muszą mieć masę, która nie będzie większa niż maksymalne obciążenie regałów i półek, jakie zostało określone przez producenta
  • masa regałów i ładunków, które się na nich znajdują, nie może być większa niż określone maksymalne obciążenie podłóg, a także stropów

To bardzo ważne, aby zadbać o spełnienie powyższych przepisów. Są one w stanie zapewnić bezpieczeństwo i uniknąć ryzyko awarii czy wypadków. 

Jakie są zalety magazynów wysokiego składowania?

Decyzja o zainwestowaniu w magazyn wysokiego składowania może być poważnym krokiem dla wielu osób. Jednak jest ona bardzo opłacalna. Przede wszystkim magazynowanie towarów w takich miejscach jest bardzo ekonomiczne i efektywne. To oszczędność pieniędzy, którą odczuje każdy przedsiębiorca. Dodatkowo za sprawą innowacyjnych rozwiązań w obszarze technologii, warunki składowania w takich miejscach są doskonałe. Wszystko dzięki wysokim standardom i nowoczesnemu wyposażeniu. Ponadto magazyny te są funkcjonalne. Można przechowywać w nich różnorodne towary, co jest bardzo komfortowe i pozwala na zwiększenie wydajności prac.