You are currently viewing Czy magazyny w spedycji mogą być ekologiczne?

Czy magazyny w spedycji mogą być ekologiczne?

Ekologiczne rozwiązania stosowane w różnych dziedzinach gospodarki czy budownictwie stają się coraz powszechniejsze. Dziś nowoczesna technologia sygnowana skrótem “eko” sprzyja nie tylko przyrodzie, ale także rozwojowi firm. Wpływa to pozytywnie na optymalizację zadań oraz spore oszczędności. Także i magazyny, które stosowane są w spedycji, odpowiadają standardom idei zrównoważonego rozwoju i środowiska. W jaki sposób? Wyjaśniamy.

Co wyróżnia ekologiczne magazyny?

Coraz więcej przedsiębiorców stawia na ekologię i decyduje się na korzystanie z takich usług logistycznych, gdzie świadomość zrównoważnego środowiska jest bardzo duża. Wprost wymaga się od operatorów logistycznych osiągnięcia pewnych standardów. Aby mówić o ekologicznym magazynie, należy przy budowie zadbać o wprowadzenie szeregu rozwiązań dotyczących samego projektu, ale także zarządzania miejscem oraz wskazujących na edukację pracowników w tym kontekście. Innowacyjne systemy sprawiają, że magazyn będzie działać w sposób, który jest jak najbardziej przyjazny dla otoczenia.

Potwierdzeniem wprowadzenia takich rozwiązań są istotne certyfikaty, stające się coraz popularniejszymi na świecie. To przede wszystkim BREEAM, czyli Building Research Establishment Environmental Assessment Method, oraz LEED, które oznacza Leadership in Energy and Environmental Design. Oba dokumenty potwierdzają, że budynek magazynu spełnia wymogi zrównoważonego rozwoju. 

Jak budować ekologiczne magazyny i jak nimi zarządzać?

Aby mówić o przestrzeni magazynowej, która odpowiada na proekologiczne idee, należy przyjrzeć się jej projektowi, które potwierdzają certyfikaty BREEAM i LEED. Aby pozytywnie przejść proces certyfikacji, trzeba wprowadzić takie rozwiązania jak: budowa parkingu rowerowego obok magazynu albo umożliwienie pracownikom budynku wypożyczenia roweru, zagospodarowanie przestrzeni wokół hali i zaaranżowanie terenów zielonych dookoła, wykorzystanie wod deszczowej, wybór alternatywnych źródeł energii, stosowanie opakowań biodegradowalnych, wybór nowoczesnych czujników do oświetlenia, chłodzenia, a także ogrzewania.

Dodatkowo trzeba zadbać o przemyślane generowanie odpadów i zarządzanie nimi. Przede wszystkim pierwszym krokiem jest opracowanie procesu, w jaki sposób będzie odbywało się sortowanie. Dalej należy znaleźć rozwiązanie, jak można zredukować ilość wykorzystywanego plastiku oraz papieru. Na samym końcu trzeba zapewnić stałą i wnikliwą kontrolę nad całym procesem zarządzania odpadami.

Czy ekologiczne rozwiązania są jednocześnie ekonomiczne?

Niewątpliwie dla wielu przedsiębiorców czy właścicieli hal magazynowych, zielona logistyka i proekologiczne systemy są bardzo korzystne, ponieważ generują one oszczędności. Choć kiedyś myślało się, że dbanie o środowisko jest kosztowne, teraz ta perspektywa zmieniła się w znaczący sposób. Budynki, które zostały zaprojektowane w myśl ekologii i które są efektywnie zarządzanie, pozwalają na zwrot kosztów już po kilku latach. Wystarczy zadbać o odpowiednią izolację ścian, wykorzystanie światła dziennego w pracy, montaż fotowoltaiki czy pompy ciepla, a z pewnością oszczędności będą widoczne w samych rachunkach.