Czy wiesz, że transport żywności należy do jednego z najbardziej skomplikowanych i wymagających rodzajów transportu? Aby zapewnić konsumentowi, który de facto jest końcowym odbiorcom produktów spożywczych, ich jakość i bezpieczeństwo dla zdrowia, przewoźnik musi spełnić wiele istotnych wymagań. O wytycznych mówią liczne normy i rozporządzenia, których nie wolno przeoczyć.
Jakie są pojazdy do transportu żywności?
Jeśli chodzi o rodzaje pojazdów, które są przeznaczone do przewożenia produktów spożywczych, można je podzielić na dwa typy – są to pojazdy chłodnicze, a także grzewcze. Z kolei te pierwsze dodatkowo dzielą się na trzy inne kategorie. Mowa o:
- izotermach – są to samochody, które nie są wyposażone we własny system chłodzenia, ale mają za to izolowane ściany;
- chłodniach – należą do nich auta z izolowanymi ścianami, a także dachami oraz mechanicznymi systemami chłodzenia, którymi są specjalne agregaty sprężarkowe. Pozwalają ona na skuteczne obniżenie temperatury, jaka może osiągnąć nawet -20 stopni Celsjusza;
- lodowniach – to najbardziej zaawansowany rodzaj pojazdu chłodniczego, który posiada zarówno izolowany dach, jak i ściany, a także specjalne systemy chłodzenia (nie agregaty).
Wymogi dotyczące pojazdów, które transportują żywność
Aby pojazd mógł być wykorzystywany do bezpiecznego przewozu żywności, musi być zatwierdzony przez instytucję państwową, jaką jest Państwowy Inspektorat Sanitarny. Dodatkowo jeśli w grę wchodzi przewożenie produktów pochodzenia zwierzęcego bądź samego mięsa, trzeba zarejestrować samochód transportujący w Głównym Inspektoracie Weterynaryjnym. Kierowca jest zobowiązany do posiadania książeczki sanitarno-epidemiologicznej. To obowiązkowe czynności, jakich musi dopilnować przewoźnik, aby zapewnić legalne wykonywanie usług. Ważne jest również oznakowanie pojazdu w sposób widoczny i nieścieralny.
Prócz zadbania o formalności, trzeba także zająć się samymi pojazdami i ich wyposażeniem. Najważniejszym warunkiem, jaki musi spełnić auto, jest wyczyszczona i przestrzeń. Po każdym przewozie należy zadbać o sprawne posprzątanie powierzchni, ponieważ do transportu żywności można wykorzystywać wyłącznie sprawne, czyste samochody. Jeśli wykorzystywana jest chłodnia, wtedy potrzeba systemu monitorującego oraz zapisującego temperaturę, jaka jest w przestrzeni ładunkowej. Należy pamiętać także o tym, że kiedy przewożone są produkty spożywcze pochodzenia roślinnego, należy je ochronić przed zabezpieczeniami. Mowa tu np. o produktach sypkich jak mąka czy ryże.
Odpowiedzialność za transport żywności
Kwestia odpowiedzialności za produkty spożywcze, jakie docierają do konsumentów, może być zawiła dla niektórych osób. Wynika to z faktu, że za transport odpowiada przewoźnik dokonujący przewozu towarów. Z kolei producent odpowiada za dostarczenie konsumentom żywności o dobrej jakości. Dlatego odpowiednie warunki transportu dotyczą nie tylko samego pojazdu, ale również przestrzeni załadunku oraz rozładunku. Dodatkowo przepisy regulują to, co trzeba spełnić w sytuacji awaryjnej na trasie – np. w razie postoju czy wypadku. Wszystko po to, aby zadbać o bezpieczeństwo. Sam sposób transportu określają dokumenty państwowe – np. ustawa o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia, która stanowi nadrzędny zapis i pochodzi z 11.05.2001 roku.