You are currently viewing Spedycja lądowa – co warto o niej wiedzieć?

Spedycja lądowa – co warto o niej wiedzieć?

Spedycja lądowa cieszy się ogromną popularnością od wielu lat. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu infrastruktura drogowa jest bardzo rozwinięta i umożliwia sprawne przewożenie ładunku do miejsca docelowego. Decydując się na profesjonalną firmę spedycyjną, mamy pewność, że transport odbędzie się bez zastrzeżeń, a wszystkie formalności zostaną w odpowiedni sposób dopełnione. Wyjaśniamy, co warto wiedzieć na temat spedycji lądowej. 

Co obejmuje spedycja lądowa?

Sprawny system dróg oraz rozwinięta infrastruktura zarówno drogowa, jak i kolejowa to gwarancja sprawnego przewiezienia towaru z punktu A do punktu B. Mobilność jest ogromną zaletą spedycji lądowej, ponieważ obecnie samochód dostawczy jest w stanie dojechać w każde miejsce. Drogi obejmują zarówno duże miejscowości, jak i mniejsze miasteczka. Spedycja lądowa to także bogata sieć połączeń kolejowych. Transport kolejowy jest również bardzo chętnie wybierany, choć niewątpliwie nieco bardziej skomplikowany z racji mniejszej mobilności. W tym przypadku potrzebne są specjalne stacje, na których można dokonać załadunku i rozładunku.

Warto mieć na uwadze, że spedycja lądowa – samochodowa czy kolejowa – to znacznie więcej niż tylko transport. To przede wszystkim zadbanie o wszystkie sprawy formalne. Chodzi tu o przyjmowanie zleceń, kontakt z przewoźniami, podpisywanie umów z kontrahentami, zadbanie o dostosowanie środków transportu do rodzaju przewożonego ładunku, a także kontrolowanie przesyłek i ich ubezpieczenie oraz przygotowanie przestrzeni magazynowej. 

Transport drogowy w spedycji lądowej – jakie są korzyści? 

Wybór spedycji lądowej i transportu drogowego niesie za sobą bardzo wiele korzyści. Przede wszystkim jest to rozwiązanie niosące za sobą dużą mobilność. Komunikacja drogowa – ścieżki, ulice, autostrady – pozwalają na bardzo szerokie pole do manewru i sprawne dotarcie w większość miejsc. To ogromny atut, ponieważ decydując się na transport kolejowy czy morski, czeka nas więcej ograniczeń. Tym samym można swobodnie zdecydować się na bezpośredni transport towaru bez konieczności jego przeładunku. 

Jednak to nie koniec zalet. Spedycja lądowa wraz z transportem drogowym jest niewątpliwie najtańszym rozwiązaniem. Dzięki temu większość osób może się na nią zdecydować. Ponadto można bez problemu przewieźć zarówno towar drobnicowy, jak i ten o większych gabarytach i ilości. Na rynku można znaleźć bardzo wielu podwykonawców, którzy oferują szeroki wybór pojazdów. To sprawia, że spedycja lądowa pozwala na elastyczność i terminowość przy jednoczesnym niskim koszcie usługi. 

W jakich sytuacjach warto zdecydować się na spedycję lądową? 

Zastanawiasz się, czy spedycja lądowa jest rozwiązaniem dedykowanym dla Ciebie? To niewątpliwie najlepszy wybór dla osób, które szukają opłacalnego sposobu na przewiezienie ładunku drobnicowego na krótkim dystansie. Jeśli interesuje Cię transport na odległość do kilku tysięcy kilometrów, z pewnością to propozycja dla Ciebie. Dzięki różnorodnym pojazdom oraz ich wariantom, a także naczepom, można w dowolny sposób dostosować wybierany środek transportu do indywidualnych potrzeb. Możesz zdecydować się na bogaty wybór pojazdów samochodowych (transport drogowy) czy przewóz ładunków koleją (transport kolejowy). 

Spedycja lądowa jest również najlepszym rozwiązaniem, jeśli interesuje nas przewiezienie ładunku na obszarze jednego kraju. Wtedy będzie to najbardziej efektywne, opłacane i szybkie. Warto mieć jednak na uwadze, że niekiedy mogą pojawić się pewne utrudnienia – np. w wyniku kolizji na drodze. Jednak nie zmienia to faktu, że spedycja lądowa cieszy się niezmiennie dużym zainteresowaniem od lat.