You are currently viewing Jak zostać spedytorem? Jak wygląda praca?

Jak zostać spedytorem? Jak wygląda praca?

Spedycja jest działalnością, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród potencjalnych pracowników. Polega ona na organizowaniu przewozów zgodnie z obowiązującym prawem, dlatego wymaga odpowiedzialności i skrupulatności. Pod pojęciem spedycji mieszczą się zarówno bezpośrednie czynności związane z przemieszczaniem towarów, ale także i pakowanie czy składowanie, kiedy zachodzi taka konieczność. To praca pełna wyzwań, dająca spore doświadczenie oraz wiedzę, o czym warto się przekonać.

Co należy do obowiązków spedytora?

Każdy dzień pracy spedytora jest pełen rozmaitych zadań i czynności – niekiedy bardziej bądź mniej skomplikowanych. Wszystko zależy od specyfiki wykonywanego zlecenia. Jednak bez problemu można określić, co należy do codziennych obowiązków osoby pracującej na tym stanowisku. Przede wszystkim trzeba zacząć od tego, że spedytor zajmuje się bieżącym pozyskiwaniem zarówno nowych klientów, jak i przewoźników. Przy tym dba o profesjonalną obsługę tych zleceniodawców, z którymi już podjął współpracę. Wszystkie zlecenia musi regularnie monitorować, aby zapewnić jakość usług i przy tym nie nadszarpnąć zaufania klientów. Bardzo ważne jest przy tym dbanie o terminowość świadczonych usług.

Dlatego śmiało można przyznać, że spedytor zajmuje się ogólną koordynacją zleceń – tak, by wszystkie pojawiające się problemy były jak najszybciej rozwiązywane. Ważne, aby była to osoba o analitycznym myśleniu, która jest w stanie oszacować rentowność wykonywanych usług.

W jaki sposób można zostać spedytorem?

Tak naprawdę o tym, czy ktoś może zostać spedytorem, nie świadczy wyłącznie wykształcenie, ale również cechy osobowości, jakie mają wpływ na poruszanie się w zawodzie i zarządzanie pracami. Mimo to odbyte kursy bądź podjęcie specjalistycznych studiów są bardzo pomocne i ważne. Wiedza teoretyczna bywa pomocna w praktyce, aby szybciej i sprawniej wdrożyć się w wykonywane obowiązki. Dlatego osoby chcące zostać spedytorami mogą podjąć studia na kierunkach: logistyka i transport, logistyka i spedycja czy zarządzanie w transporcie, spedycji i logistyce. Oprócz tego coraz więcej szkół zawodowych, technikum czy studiów podyplomowych oferuje także specjalistyczne kursy w tym obszarze. Bez wątpienia warto w nie zainwestować, a jednocześnie samodzielnie poszerzać wiedzę na własną rękę, by być na bieżąco.

Jednak nie sama teoria jest najważniejsza, a rzeczywiste ćwiczenie umiejętności. Pomoże w tym albo rozpoczęcie od stażu zawodowego, albo znalezienie pracy w interesującym zakresie. Jeśli szukasz zatrudnienia w firmie spedycyjnej, zobacz, co możemy Ci zaoferować. Obecnie poszukujemy pracowników na stanowiska: młodszy spedytor, spedytor, specjalista ds. spedycji oraz starszy specjalista ds. spedycji. Szczegóły znajdziesz na https://ruger.eu/kariera/dla-pracownika.

Ważne cechy w zawodzie spedytora

Prócz wiedzy i doświadczenia ważne są również odpowiednie cechy osobowości, które pozwolą lepiej wykonywać swoje obowiązki. Dobry spedytor powinien być osobą z konkretnymi predyspozycjami.

  • Odpowiedzialność – bywa, że trzeba wziąć odpowiedzialność za transport pomimo licznych trudności, które niekoniecznie wynikają z winy spedytora. Dlatego to ważne, by zachowywać opanowanie i doprowadzać procesy do końca;
  • Dokładność – dbałość o detale, skrupulatność i terminowość odgrywają bardzo dużą rolę w pracy spedytora – szczególnie w kontekście pilnych zleceń;
  • Cierpliwość – dla wielu osób praca z klientami bywa pełna nerwów. Ważne, by zachować opanowanie, zgasić w sobie emocje i neutralizować konflikty w sposób profesjonalny;
  • Umiejętność koncentracji i pracy w stresie – spedytor jest w ciągłym ruchu, odpowiada za kontakt z klientem i przewoźnikiem, na bieżąco monitoruje zlecenia. Dlatego ważne, by umiał zachować skupienie, nawet gdy w grę wchodzi praca w sytuacji bardzo stresującej.