Nie da się ukryć, że na bezpieczeństwo na drodze wpływa wiele czynników. To nie tylko sama jakość nawierzchni, po której porusza się pojazd, ale również jego prędkość, a także czynnik ludzki, czyli zmęczenie kierowcy. Dlatego w transporcie podejmuje się działania prewencyjne, które pozwolą na zmniejszenie ryzyka niebezpiecznych sytuacji. Jednym z pomocnych urządzeń jest montowany w pojazdach tachograf – urządzenie pomiarowe o kilku różnych funkcjonalnościach.
Na czym polega działanie tachografu?
Tachograf to specjalistyczne urządzenie pomiarowe, w które musi być obowiązkowo wyposażony każdy pojazd, którego masa całkowita przekracza 3,5 tony. Wliczają się w to samochody dostawcze, ciężarowe, a nawet osobowe, jeśli przewożą więcej niż 9 osób. Z kolei wyjątkiem od tego są pojazdy rolnicze oraz leśne. Te pomimo ciężaru nie mają konieczności montażu tachografu.
Urządzenie to ma na celu rejestrowanie liczbę pokonanych kilometrów oraz pracę kierowcy pojazdu. Wykonuje ono zapisy, z których można dowiedzieć się, czy kierowca przestrzegał obowiązkowych przerw w trakcie jazdy. Na podstawie dokumentacji i pomiarów nakłada się wysokie kary za nieprzestrzeganie praw o czasie pracy. W efekcie ma to doprowadzić do zmniejszenia wyzysku kierowców, ale przede wszystkim zminimalizowanie zdarzeń drogowych. Ich najczęstszą przyczyną jest właśnie skrajne wyczerpanie.
Tachograf analogowy – czym jest i jak działa?
Tachografy analogowe to pierwsze modele montowane w pojazdach dostawczych i ciężarowych. Można się z nimi spotkać w przypadku samochodów rejestrowanych przed 1 maja 2006 roku. Po tej dacie istnieje obowiązek montowania tachografów nowej generacji, czyli tych cyfrowych. Nie ma rygorystycznego wymogu zmiany modelu na nowszy, jednak w sytuacji jego uszkodzenia, należy już tego dokonać. Tak naprawdę, dopóki urządzenie spełnia swoją funkcję w stabilny sposób, może być z powodzeniem wykorzystywane w pracy. Koniecznością jest jednak zamontowanie tachografu cyfrowego, gdy pojazd sprowadzany jest spoza Unii Europejskiej.
Model analogowy umieszcza parametry na papierowych wykresówkach, a kierowca zobligowany jest do ręcznego uzupełniania ich. W skrzynki biegów znajduje się czujnik ruchu, które wysyłają specjalne impulsy do tachografu. Dodatkowo odnotowuje się również obroty silnika. Niestety modele te są podatne na błędy i bardzo łatwo można manipulować danymi, stąd też wstrzymano ich montaż w nowych pojazdach.
Tachograf cyfrowy – w jaki sposób wykonuje pomiar?
Nowoczesny tachograf cyfrowy jest narzędziem, które wszystkie dane zapisuje na nośnikach pamięci w postaci karty z chipem oraz dysku twardego. W tym przypadku trudno byłoby wpłynąć na zapisywane dane, dlatego ryzyko manipulacji znacząco spada. Modele cyfrowe są o wiele łatwiejsze w użyciu, a przy tym precyzyjniejsze w pracy. Montuje się je na desce rozdzielczej bądź nad nią i z wyglądu przypominają radio samochodowe. Tachograf jest wyposażony w wyświetlacz, który pokazuje aktualne informacje. Aby go uruchomić, kierowca musi umieścić w nim kartę kierowcy.
Nie da się ukryć, że korzystanie z tachografów cyfrowych to same korzyści. Nowoczesne technologie charakteryzują się stabilnością oraz niezawodnością. Wszystkie dane przesyłane są zdalnie do zewnętrznych dysków, a tam też archiwizowane. Na ich podstawie generowane są raporty. Jest to znaczne odciążenie kierowcy i lepsza kontrola nad przestrzeganiem przez niego przepisów prawa pracy.