You are currently viewing Agencja celna – na czym polega jej pomoc?

Agencja celna – na czym polega jej pomoc?

Zdarza Ci się mylić pojęcie agencji celnej z Urzędem Celnym? Dowiedz się, jaka jest między nimi różnica, aby poprawnie operować terminami i wiedzieć, gdzie szukać pomocy w kwestii odpraw celnych, magazynowania, przeładunku czy nawet transportu międzynarodowego. Wszystkie te usługi oferują właśnie agencje celne, które w kompleksowy sposób wspierają nie tylko przy dopięciu formalności, ale także przy szeroko rozumianej logistyce. Profesjonalni i doświadczeni agenci celni pozwolą każdemu przedsiębiorcy na zaoszczędzenie zarówno czasu, jak i nerwów. Dlatego warto wiedzieć, co leży w zakresie ich kompetencji.

Agencja celna – co kryje się pod tym pojęciem?

Osoby, które sporadycznie zajmują się międzynarodowym transportem towarów, bardzo często mylą agencję celną z Urzędem Celnym, a co za tym idzie mieszają także rolę agenta celnego wraz z celnikiem. To spory błąd, ponieważ mowa o dwóch różnych instytucjach oraz zadaniach, którymi się zajmują. Mimo tego że przyświeca im podobny cel, to zakres kompetencji nie jest taki sam. Urząd Celny to organ państwowy. To aparat pomocniczy administracji publicznej, w którym dokonuje się formalności związane z przywozem i wywozem towarów, o których mówią przepisy celne. Funkcjonariusze celni pilnują regulowania opłat celnych, wykonują odprawy celne oraz pozostałe niezbędne czynności związane z przesyłaniem ładunków poza granice państw.

Agencja celna pełni w tym wszystkim funkcję pomocniczą. Pośredniczy pomiędzy przedsiębiorcą, który dokonuje importu bądź eksportu a Urzędem Celnym. Agencje zajmują się nie tylko pomocą w przygotowaniu formalności, ale także świadczą szereg usług, wśród których są np.: magazynowanie, logistyka, przeładunek. Tym wszystkim zajmują się wykwalifikowani agenci celni, którzy doskonale znają się na tej gałęzi gospodarki i są na bieżąco ze wszystkimi regulacjami prawnymi.

Zadania, które wykona za Ciebie agencja celna

Nie da się ukryć, że pomoc agencji celnej bywa zbawienna, ponieważ można zaoszczędzić bardzo dużo stresu oraz czasu. Przygotowani do pomocy agenci sprawnie poruszają się po kwestiach odpraw celnych czy opłat, dzięki czemu są w stanie szybko i bezproblemowo przejść z przedsiębiorcą przez wszelkie formalności. Dziś agencje celne oferują bardzo wiele usług, które wcześniej ciążyły na barkach przedsiębiorców. W ofercie większości z nich znajdują się:

  • przygotowanie kompletnej dokumentacji, która dotyczy odpraw importowanych oraz eksportowych;
  • pomoc przedsiębiorcom w kwestiach związanych z obsługą akcyzy i obsługa deklaracji podatku akcyzowego;
  • wsparcie w poprawnym i szybkim wypełnieniu deklaracji INSTRASTAT
  • prowadzenie magazynów krajowych;
  • profesjonalne reprezentowanie przedsiębiorcy;
  • poprowadzenie logistyki związanej z importem czy eksportem towarów z krajów UE oraz spoza UE;
  • weryfikacja wszelkich dokumentów.

Agencja celna – czy warto skorzystać z jej usług?

Choć to na przedsiębiorcy spoczywa odpowiedzialność za towar i sprawdzenie jego zgodności oraz dopełnienie wszelkich formalności, to pomoc agencji jest niezwykłym odciążeniem i wsparciem. Agencje zajmują się wieloma klientami, dzięki czemu sprawnie posługują się terminami, żadne dokumenty nie są im straszne, a wszystkie regulacje prawne są zawsze dobrze znane. Ilość formalności do spełnienia i pozwoleń bywa czasem przerażająca dla przedsiębiorców. Dlatego warto skorzystać z usług agencji celnej, by oszczędzić stres, a także czas i mieć pewność, że cały proces przebiega poprawnie. Wsparcie agenta sprawi, że żadna sytuacja nas nie zaskoczy.