You are currently viewing Transport leków – wszystko co trzeba wiedzieć.

Transport leków – wszystko co trzeba wiedzieć.

Jednym z najbardziej wymagających zadań dla branży TSL jest transport leków. Niesie sporo wyzwań i wymagań, ponieważ wymaga zachowanie wszystkich zasad bezpieczeństwa na najwyższym poziomie. Należy zadbać o zabezpieczenie produktów farmaceutycznych, ale także o utrzymanie i kontrolowanie określonej temperatury i zastosowanie tzw. zimnego łańcucha dostaw. Ponadto wymagania od przewoźników oraz regulacje prawne sprawiają, że sprawa wydaje się bardzo skomplikowana, a sam transport stanowi niszę.

O co trzeba zadbać, transportując leki?

Transport leków nakłada na przewoźników sporo konkretnych wymagań, aby mieć pewność, że dotrą one do miejsca docelowego w idealnym stanie. Dlatego każdy podmiot, który zajmuje się hurtowym obrotem łańcucha dostaw produktów leczniczych, musi wdrożyć zasady GDP i ich przestrzegać. Są one dość rygorystyczne, ale jednocześnie bardzo precyzyjne, dzięki czemu podążanie za nimi nie powinno być problemem. Odpowiednio przygotowany transport leków powinien zadbać o takie kwestie jak:

  • Poprawna identyfikacja produktu leczniczego, a także jego nadawcy oraz odbiorcy;
  • Zabezpieczenie transportowanych produktów przed ewentualnym wzajemnym skażeniem;
  • Zabezpieczenie leków przed uszkodzeniami mechanicznymi, zanieczyszczeniami oraz kradzieżą;
  • Ochrona produktów leczniczych przed wpływem niskiej bądź wysokiej temperatury, nadmiaru światła, wilgoci i innych czynników, które mogą działać na nie niekorzystnie;
  • Zachowanie temperatury przewozu leków takiej, jaką określił producent.

Transport leków – jaka temperatura będzie odpowiednia?

Kwestia zachowania odpowiedniej temperatury podczas transportu farmaceutyków jest niezwykle ważna. To właśnie ona wpływa na bezpieczeństwo przewożonych leków. Dlatego mowa o tzw. zimnym łańcuchu dostaw – produkty muszą być transportowane w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza. Dodatkowo istotna jest również wilgotność powietrza. Maksymalnie może być to 70%. Przy tym obowiązkowym zadaniem jest stworzenie dokumentacji, która potwierdza, że transport leków odbywał się w temperaturze, jaka była wymagana.

Aby mieć gwarancję bezpieczeństwa i nieustanną kontrolę nad transportem, pojazdy są wyposażane w elektroniczny monitoring temperatury. Tutaj trzeba wiedzieć, że narzędzia pomiarowe w nim wykorzystywane muszą być skalibrowane przed samym transportem, ponieważ jeśli się o tym zapomni, pomiary będą nieważne, a towar przeznaczony do obrotu nie będzie do tego dopuszczony. Najczęściej mówi się o trzech przedziałach temperatury:

  • od 8 do 2 stopni Celsjusza;
  • od 15 do 8 stopni Celsjusza;
  • od 25 do 15 stopni Celsjusza.

W przypadku konieczności utrzymania najniższej temperatury bardzo często leki znajdują się w opakowaniach izotermicznych, aby zapewnić odpowiednie warunki przez cały czas przewozu.

Transport leków – jak wybrać odpowiednią firmę?

W związku z tym, że transport leków wymaga szczególnych warunków przewozu, należy w przemyślany sposób wybrać firmę transportową, która podejmie się wykonania zadania i zagwarantuje najwyższy poziom usług. Dlatego zawsze należy upewnić się, jakimi pojazdami dysponuje dana firma. Kluczowe jest to, czy umożliwiają one stałe kontrolowanie temperatury i w jakich przedziałach. Dodatkowo, czy wykorzystuje ona niezbędne zabezpieczenia ładunków w trakcie drogi, aby nie uległy one ani skażeniu, ani zniszczeniu. Warto przyjrzeć się także kwestii śledzenia warunków termicznych. Firma powinna wyposażać auta w specjalistyczne systemu telemetryczne. Wszelkie pozytywne opinie klientów z branży farmaceutycznej również będą pomocną wskazówką przy wyborze odpowiedniej firmy.

Ruger – sprawdź naszą ofertę.