You are currently viewing Fresh logistics – logistyka świeżych produktów – jak to wygląda?

Fresh logistics – logistyka świeżych produktów – jak to wygląda?

Jednym z kluczowych segmentów branży transportowej jest transport świeżych produktów spożywczych. W obecnych czasach rynek z nimi związany ciągle rozwija się i rośnie. W związku z koniecznością zadbania o terminy przydatności i ich odpowiedni stan, ważne jest, aby zminimalizować ryzyko strat. Należy w odpowiedni sposób zająć się organizacją przewozu żywności.

Fresh logistic – co oznacza?

Zachowanie wymogów transportu produktów spożywczych – sera, jogurtów, warzyw, owoców czy ryb bądź mięsa – jest niezwykle istotne. Tutaj konieczne jest dopasowanie przez producentów i dystrybutorów opakowań transportowych, które zagwarantują zachowanie właściwości organoleptycznych i fizykochemicznych przewożonego asortymentu. Mowa tu o np. skrzyniopaletach, pojemnikach plastikowych, pokrowcach termoizolacyjnych czy wózkach termicznych.

Oprócz tego kluczowa jest temperatura w pojeździe transportującym, jaka będzie dostosowana do zaleceń. Nie można zapominać również o tym, że transport produktów świeżych bazuje na szybkości. Tutaj czas odgrywa kluczową rolę, ponieważ wszystkie z nich muszą trafić na półki sklepowe, a potem do domów świeże i w doskonałym stanie. Bywa to wyzwaniem, szczególnie gdy w grę wchodzą np. surowe mięso. Dlatego najlepiej jest skorzystać z usług outsourcingowych. Zlecenie fresh logistic jednej firmie, która potraktuje dane zadanie priorytetowo.

Na czym polega tzw. zimny łańcuch?

Warto wyjaśnić, czym jest zimny łańcuch dostaw, ponieważ termin ten pojawia się także w kontekście transportu produktów spożywczych. To nic innego, jak konieczność zachowania określonej temperatury. A także kontrolowania jej podczas całego czasu trwania transportu. Dlatego też firmy zajmujące się tym muszą zastosować rozmaite środki i przechowywać produkty w chłodniach, do czego obligują polskie prawo i inne normy. Zimny łańcuch dotyczy m.in. ryb czy mięsa. W związku z tym muszą być one przewożone w opakowaniach z EPS, który wyróżnia się dużą odpornością mechaniczną. Ponadto w zimnym łańcuchu dostaw stosuje się kaptury termoizolacyjne, jakie pokrywają paletę ładunków czy kurtyny z drzwiami przesuwnymi bądź kontenery termoizolacyjne. Każda z metod musi być dopasowana do produktów, by zapewnić im odpowiednie warunki.

Kierowca i fresh logistic – dlaczego takie ważne?

Przy transporcie produktów świeżych bardzo ważną rolę odgrywa wykwalifikowany oraz doświadczony personel, który bez problemu poradzi sobie z trudnymi warunkami i wyzwaniami. Przede wszystkim kluczowym ogniwem w tej kwestii będzie świadomy kierowca, jaki nie tylko zna procedury związane z tzw. łańcuchem chłodniczym, ale także potrafi obsługiwać zarówno agregat chłodniczy, jak i naczepę. Tak naprawdę spoczywa na nim bardzo wiele odpowiedzialnych zadań.

Przede wszystkim musi on zapewnić należytą czystość przestrzeni ładunkowej, korzystając wyłącznie z certyfikowanej myjni dedykowanej do czyszczenia chłodni. Ponadto powinien od dbać o schłodzenie przestrzeni ładunkowej (już wyczyszczonej i gotowej do transportu) jeszcze przed załadunkiem, aby stworzyć poprawne warunki termiczne. Same produkty spożywcze, które trafiają do pojazdu, także muszą być schłodzone. Kierowca zajmujący się fresh logistic to osoba skrupulatna – wszystkie nieprawidłowości, jakie się pojawiają, należy odnotować w specjalnym dokumencie. Także w trakcie transportu ważne jest regularne sprawdzanie stanu technicznego agregatu, by mieć pewność, że działa on poprawnie. 

Ruger – sprawdź naszą ofertę.